5 Ekim 2010 Salı

Termal Atlet Çılgınlığı

Herkese merhaba,

Bu aralar sık sık ara vererek yazıyorum farkındayım. Sanmayın ki paylaşmaya ihtiyacım yok ama vaktim hiç yok. Sürekli bir vakit problemi çekiyorum. Neredeyse hiçbir şey yapmaya vaktim kalmıyor. Bir de üstüne üstlük akşamları 22:30 sularında uyuya kalınca ne bloguma yazabiliyorum ne de gece çalışmalarımla evde ha bir gayret bitirdiğim koleksiyon çalışmalarıma vakit bulabiliyorum. Bu erken uyuya kalma durumu beni fena halde sekteye uğratıyor. Neyse uzun bir girizgahtan sonra gelelim başlıktaki konuya.

Yaklaşık 2 yıldır Kapbula markası var. Kalitesi ise her kullanan anne ve çocuk tarafından tescilli diyebiliriz. Bu konuda çok titiz davranıyoruz. İç çamaşırlarımız çok beğeniliyor tabi bu arada her çocuğun vücut yapısı bir olmadığı için nadir de olsa kalıbın küçük geldiği ya da rahatsız ettiği çocuklar da olmadı değil. Ama yumuşaklık, dikişlerdeki detay, etiket falan derken çocuklar bizim çamaşırlar ile çok rahat ediyorlar. Bir süredir thermal atlet arayan anneler türedi. SÜrekli aynı soru termal atlet var mı? Termal atlet var mı? Bizim çocuk çok terliyor thermal atlet terletmiyormuş mutlaka ondan almalıyım. Öncelikle söylemeliyim biz Kapbula olarak thermal atlet yapmıyoruz. Yanlış bilmiyorsam vücut ısısını korumak için kullanılan bir atlet. Özellikle kayak falan yapanların kullandığı bir atlet. Terletmemek üzere değil de vücut ısısı dışarı kaçmasın diye bir atlet. Malum karda kışta bir saat kayıyorsunuz donamamanız için bir termal atlet şart olabilir. Fakat eğer böyle bir iklim koşulu yoksa termal atlete ne gerek var onu bilemiyorum. İkinci olarak bu termal atletlerin benim piyasada gördüklerimde %50 naylon %50 viscos oluyor. Vİscos bir tür selülozdan yapılan (yanlış bilmiyorsam) bir iplik gerisi de naylon. Çocuğun vücut ısısı dışarı çıkmasın diye ben sentetik bir atlet giydirmek istemem. Terletmeyen bir ürün ise kullanmaktan itina ile kaçarım. Insan doğası gereği terlemeli, vücudundaki toksinleri atmalı, hayatın ve sağlıklı döngünün içinde bu var. Normal bir insan terlemeli. Ha evet aşırı bir terleme varsa o zaman doktor kontrol etmeli acaba bu çocuğun metabolizmasında bir sorun var mı? Yoksa çocuğu terletmeyelim diye uğraşmamalı. Aksine terlediğinde çok iyi emebilecek bir çamaşır giydirmeli. Biz de Kapbula organik şeyler olarak %100 organik standartlarda GOTS sertifikası ile ürettiğimiz %100 organik pamuk ürünlerimizin teri emdiğini ve çocukları rahat ettirdiğini biliyoruz. Ama ekstra bir terlemeyi önleyici özelliği ya da ısıyı içeride tutma özelliği yok. Isıyı içeride tutma da hava aldırmadığı için sağlıklı bir durum değil ama annelerin bazıları takılmış durumda termal atlet arıyorlar. Yine yazıyorum karda buzda sokakta dağda kalınacak bir durum varsa düşünülebilir onun dışında benim fikrim çocuğun vücudunun nefes alması,terlemesi en doğalıdır. Mühim olan teri sırtında kurumasın.
Başka bir gün başka bir konu ile yeniden buluşmak üzere.
Sağlıklı günler dilerim.

3 yorum:

 1. merhaba tubacım,
  termal atletler ısı kaybı yaratmıyor teri emiyor ve tene temas ettirmiyor, yoksa terletmiyor falan değil, terletmese büyücü atlet derim ben o atlete :) senin dediğin gibi tenis, kayak, basketbol voleybol vs. gibi sporlarla uğraşanların tercihi arasında. sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Termal atlet tabii ki terletmiyor diye birşey olamaz. Giyen normal koşullarda nasıl terliyorsa, aynı şekilde terlemeye devam ediyor, ancak işin iyi yanı ter sırtında soğumuyor, atlet onu çekiyor ve kuru kalıyor. özellikle kreş çağındaki çocuklar bu yüzden sürekli hadta olur, bence tam çözüm termel atlet. Oğlumla denedik, yararını gördük.

  YanıtlaSil
 3. Oğlum üzerine çok ince bodyler giyiyor.Malum ergenlik.Ama içine termal atlet kullanmaya başladığımızdan beri hiç hastalanmadı.İlaçlar rafa kalktı.Ve hiç üşümediğini söylüyor.Çok memnunuz,tavsiye ederim.

  YanıtlaSil